Slovenský unikát: Už ste boli na hrade, z ktorého vidieľ na niekoľko ďalších?

Slovenský unikát: Už ste boli na hrade, z ktorého vidieľ na niekoľko ďalších?

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 4,5 ha. Nedávno tam zrekonštruovali hlavnú baštu – donjon. Vyrástla tam 15 metrov vysoká vyhliadková veža, z ktorej vidno na niekoľko ďalších hradov v okolí.

Hrad sa týči na Šarišskom vrchu nad mestom Veľký Šariš pri Prešove a bol postavený na ochranu dôležitej obchodnej Toryskej cesty. Už od začiatku svojho jestvovania bol kráľovským hradom a sídlom kráľov – Belu IV., Štefana, Ladislava IV. Kedysi sa hrad nazýval Sarus.

Archeologický prieskum dokázal osídlenie hradného vrchu už v neolite. Ďalšie obdobie osídlenia bolo preukázané na prelome letopočtu, až do 4. storočia. Presné obdobie výstavby základnej stredovekej stavby nie je známe. Výstavba nového hradu začala v 13. storočí.

V súčasnosti je vyhľadávaným miestom, vedie k nemu spevnená asfaltová cesta a je možné sa tam dostať aj bicyklom. Prístupová cesta zároveň slúži ako náučný chodník.

Z hlavnej veže je bezkonkurenčný výhľad. Za dobrého počasia je vidieť Spiš, Vysoké Tatry, no dovidieť až do Maďarska a Poľska. Vidno aj Šarišskú vrchovinu, Slovesnké Rudohorie, pohoria Čergov, Bachureň, Branisko či Slanské vrchy. Ale aj mestá Prešov a Sabinov. No čo zaujme návštevníkov snáď najviac je to, že je odtiaľ dovidieť aj na ďalšie stredoveké obranné hrady – Kapušiansky hrad, Kamenický hrad pri Sabinove či Zbojnícky zámok v Slanských vrchoch.

Cestou na túru sa môžete osviežiť pivom, ktorý varia v pivovare v meste pod hradom.

zdroj: https://www1.pluska.sk/regiony/tipy-na-dovolenky-na-slovensku/slovensky-unikat-ste-boli-hrade-ktoreho-vidiel-niekolko-dalsich